Obsah:
Charakteristika žáků
Dlouhodobé projekty a další aktivity

Úplnost a velikost školy

Základní škola a mateřská škola Telecí je jednotřídní mateřská škola a plně organizovaná základní škola s devíti postupnými ročníky. 1. stupeň je tvořen dvěma třídami, které jsou spojené. Pro usnadnění přechodu z 1. na 2. st. je již 5.ročník jednou nohou na 2. stupni (sem již docházejí na výuku i učitelé z 2. stupně) Velkou výhodou je malý počet ve třídách, což umožňuje individuální přístup a rodinné prostředí. Součástí školy je školní družina a školní jídelna. Do školy dojíždějí nejen žáci z okolních obcí (Pustá Rybná, Březiny, Krásné), ale někteří zaměstnanci. Od 1. 1. 2003 je právním subjektem. Zřizovatelem je Obec Telecí.

Vybavenost školy

Areál školy se skládá ze dvou dvoupodlažních budov, historické a nové. Tyto budovy obklopuje rozsáhlý pozemek, jehož součástí je dětské hřiště, sportovní hřiště, zahrada s odpočinkovým prostorem a ovocný sad.
Nové prostory mateřské školy mají nábytek i hygienická zařízení uzpůsobená potřebám a počtu dětí, jsou zdravotně nezávadná a bezpečná. Je vybavena hračkami, pomůckami a materiály, které se postupně doplňují. Hračky jsou umístěny tak, aby je děti dobře viděly a aby si je mohly samy brát a samy ukládat.
Základní škola je dobře vybavena učebnicemi, didaktickou technikou, softwarem. K dispozici je  keramická pec, hrnčířský kruh, pec na smalt a fusing. Celý prostor školy je pokryt signálem WI-FI.
K pohybovým aktivitám škola bezplatně používá tělocvičnu v kulturním domě, fotbalové hřiště, tenisové kurty a lyžařský vlek TJ Sokol Telecí. Pro veřejná vystoupení, pracovní dílny a výstavy žákovských prací používá škola sály v kulturním domě.
Materiální vybavení je dostatečné, na tvorbě mnoha pomůcek se podílejí i sami žáci.

Charakteristika pedagogického sboru

V pedagogickém sboru jsou zastoupeni pedagogové s kvalifikací, pravidelně se všichni zúčastňují DVPP (další vzdělávání pedagogických pracovníků). Pracuje zde výchovný poradce, metodik prevence sociálně patologických jevů. Někteří učitelé prošli kurzy týmové spolupráce, počítačové gramotnosti, řízení lidských zdrojů, všichni učitelé jsou proškolení v problematice ochrany při mimořádných událostech.

Charakteristika žáků

Do školy docházejí žáci z obce Telecí a dojíždějí z okolních obcí a samot. Dobré a dlouhodobé zkušenosti jsou s integrací žáků se SPUCH a se speciálními vzdělávacími potřebami.

Dlouhodobé projekty a další aktivity

Ve škole jsou organizovány tyto dlouhodobé aktivity a projekty:
Vracíme se domů, vracíme se ke kořenům - ukončeno
Spolu jsme začali, spolu pokračujeme - ukončeno
Veselé zoubky
Recyklohraní, E-DUR
Ekoškola, Les ve škole

Den v …
Den dětí
Vánoční a velikonoční dílny
Rodiče vítáni
Příběhy bezpráví, Jeden svět na školách